طراح جوان

tarrah-javan page backgroung

آموزش تگ form


Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

لطفا لحظه ای صبر کنید ...

آموزش تگ form

1399/7/26


فرم ها یا Forms در HTML

شاید تا به الان برای یکبار هم که شده شما یک فرم کاغذی را از نزدیک دیده باشید و یا فرمی را تکمیل کرده باشید، خودمانی بخواهیم یک فرم را تعریف کنیم میگوییم به مجموعه ای از چندین فیلد (متنی ، انتخابی و..) در یک صفحه (کاغذ ، وب و..) که قرار است توسط یک شخص تکمیل شود را فرم میگوییم.
که باز البته فرم ها میتوانند نوع های مختلفی داشته باشند، مثلا یک فرم تماس ، فرم ورود به یک سیستم و یا فرم ثبت نام در یک سیستم و دیگر مواردی که ممکن است تا به الان با آنها روبرو شده باشید.
خب در صفحات اینترنتی هم فرم ها وجود دارند و ما میتونیم از آنها استفاده های بسیار زیادی را داشته باشیم، بفرض مثال یک فرم برای ثبت نام کاربران در وبسایت مان یا یک فرم برای ارسال کامنت و دیگر مواردی که میتوانیم در یک صفحه ی وب از فرم ها استفاده نماییم.
پس بطور کلی یک فرم برای جمع آوری اطلاعات از کاربران و همچنین ارسال این اطلاعات به پایگاه داده یک وبسایت می باشد، که امروزه تقریبا در هر وبسایتی یک فرم همانند فرم ورود یا ثبت نام وجود دارد.

کار با فرم ها یا Forms در HTML

بطور کلی در HTML ما با استفاده از تگ میتوانیم یک فرم را ایجاد نماییم، سپس در این فرم ما باید از تگ ها یا عناصر مخصوص به فرم ها استفاده نماییم که ان شاالله در بخش های بعدی با تمامی تگ هایی که میتوان در فرم ها استفاده کرد آشنا خواهید شد.
شکل کلی برای استفاده از تگ در HTML بصورت زیر می باشد :

<form>
تگ های فرم در اینجا قرار میگیرند
</form>

برای مثال دستورات زیر یک فرم را ایجاد میکنند

<form>
نام:<br>
<input type="text" name="firstname" value="tarrah">
<br>
فامیلی:<br>
<input type="text" name="lastname" value="javan">
<br><br>
<input type="submit" value="ارسال">
</form>

صفت Action فرم ها در HTML

فرم ها در صفحات وب دارای یک صفت بنام action می باشند، که وظیفه این صفت ارسال اطلاعات وارد شده توسط کاربر به سرور سایت مورد نظر می باشد، یعنی کاربر اطلاعاتش را وارد میکند و سپس با زدن دکمه ثبت این اطلاعات به سرور و بطور کلی به پایگاه داده سایت مورد نظر ارسال می شود.
برای مثال لطفا به فرم زیر توجه نمایید : (در مثال زیر یک صفحه بصورت تستی وجود دارد که میگوید اطلاعات فرم دریافت شده است، این ذخیره از اطلاعات ذخیره بین صفحه ای ایست و هیچ گونه اطلاعاتی از شما در پایگاه داده ذخیره نخواهد شد)

<form action="get-data.php">
.
.
</form>

همانطور که مشاهده مینمایید با استفاده از صفت action در مثال بالا اطلاعات وارد شده توسط کاربر پس از کلیک بروی دکمه ثبت به یک صفحه بروی سرور بنام get-data.php ارسال می شوند.

صفت Target در تگ form

بصورت پیش فرض Target یا چگونگی باز شدن صفحه ی مقصد، تمامی لینک ها مقدار self_ می باشد یعنی اینکه وقتی ما بروی یک لینک کلیک مینماییم مقصد درون همان صفحه فعلی/جاری باز خواهد شد ولی به راحتی ما با استفاده از مقدار blank_ میتوانیم مقصد را درون یک تب جدید باز نماییم.

<form action="get-data.php" target="_blank">
.
.
</form>

صفت Method فرم ها در HTML

اصلا صفت method چیست؟ وظیفه این صفت در فرم ها مشخص کننده نوع متد HTTP ارسالی (GET یا POST) در هنگام ارسال اطلاعات به سرور می باشد، که هر یک از نوع های بالا در ادامه با مثال مشاهده خواهید نمود.

صفت method دو مقدار میتونه داشته باشه :
  • Get
  • Post

مقدار Get در صفت method در فرم ها

گر ما از مقدار Get درون صفت method استفاده نماییم، در هنگام ارسال اطلاعات به سرور، اطلاعات وارد شده توسط کاربر در نوار آدرس مرورگر قابل مشاهده می باشد. (لطفا به مثال زیر توجه نمایید)

حال لطفا به مثال زیر توجه نمایید

<form action="get-data.php" method="get">
.
.
</form>

مقدار Post در صفت method در فرم ها

برخلاف Get در صورت استفاده از مقدار Post دیگه اطلاعات ارسالی در نوار آدرس مرورگر نمایش داده نخواهد شد و از نظر امنیتی نیز این روش برای ارسال اطلاعات پیشنهاد میشود.
به مثال زیر توجه نمایید

<form action="post-data.php" method="post">
.
.
</form>

چه موقع باید از مقادیر Get و Post استفاده نماییم؟

Get : بصورت پیش فرض در فرم ها این مقدار قرار دارد، یعنی با کلیک بروی دکمه ارسال ، اطلاعات درون نوار آدرس مرورگر نمایش داده خواهد شد و همانطور که میدانید از لحاظ امنیتی استفاده از این مقدار پیشنهاد نمی شود.

نکاتی درباره مقدار Get در صفت Method :
  • داده های فرم درون نوار آدرس مرورگر نمایش داده می شود
  • اندازه یا طول URL در این روش محدود می باشد (تقریبا تا ۳۰۰۰ کاراکتر)
  • هرگز برای داده های محرمانه از این روش استفاده نکنید
  • اگر داده هایتان حساس و محرمانه نیستند بهتر است از این روش استفاده نمایید
Post : وقتی داده هایمان حساس و از نظر امنیتی مهم هستند ما باید از این روش استفاده نماییم چونکه در این روش دیگه داده های ما در نوار آدرس مرورگر نمایش داده نخواهند شد.

نکاتی درباره مقدار Post در صفت Method :
  • اندازه یا طول URL در این روش نامحدود می باشد (بی نهایت)
خب دوستان خسته نباشید به پایان این بخش رسیدیم


امیدوارم آموزش مفید واقع شده باشه

دانلود فایل ها

برای دانلود وارد اکانت خود شوید و یا از طریق ایمیل خود لینک دانلود را دریافت نمایید

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نویسنده

tarrah-javan admin

محمد رحیمی

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین آموزش ها مطلع شوید

کلمات کلیدی

آموزش form

آموزش کامل ایجاد فرم

صفر تا 100 form

formچیست؟

form tagکاربرد فرم در Html